Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Színházi kritika

SZÍNHÁZ

LAVINA

Belvárosi Színház

Újabb film ihlette meg az adaptálókat. Ruben Östlund svéd filmrendező 2014-es azonos című filmjét Tim Price alkalmazta színpadra. Magyarra fordította: Zöldi Gergely (egyben ő a dramaturg is), rendezte: Pelsőczy Réka. A szórólap eligazítása szerint ez egy fekete komédia, amely „üdítő humorral és empátiával beszél az emberi kapcsolatok rejtelmeiről”.

A szünet nélkül játszott történet kb. 1 óra 40 percig tart, és az a rossz hírem van, hogy előadás közben sem nem szórakoztam, sem meg nem rendültem, inkább csak unatkoztam. A történet emberi kapcsolatról szóló része mesterségesen felturbózott konfliktust próbál valódiként tálalni, humora egyáltalán nem üdített, az állandó trágárság pedig idegesített.

A svéd család, Tomas, Ebba, valamint bakfis lányuk és kiskamasz fiuk egy francia síparadicsomban vakációznak. Apuka pihenésre vágyik, mert amúgy nagyon leterhelt, ha otthon vannak, éjjel-nappal dolgozik, most pihenhet, aktívan sportolhat, és a gyerekeivel töltheti az időt. Anyuka is pihenni szeretne, neki valahogy természetesebb a viszonya saját gyerekeihez, talán mert többet van velük.

A síparadicsom nagyon trendi, luxus, kényelem, étkezés, szoba rendben, sőt a házaspár még barátokat is talál. A helyi reklámot szolgáltató fiatal lány narrátorként beszél hozzánk, a közönséghez, mik az előnyei ennek az aktív pihenőhelynek, másrészt klímaproblémás szöveget is benyom, pl., hogy évtizedek múlva elolvadnak a gleccserek, nem lehet síelni.

És egy ebédelés közben a szabadban velük szemben jön a hegyről le a lavina, ami irányított, és senkinek nem esik baja, de Tomas mobiljával együtt otthagyja a családját. Felesége óriási balhét csap, számon kér, a szomszédok előtt lejáratja a férjét, mert az másképp emlékezik a dolgokra. Mats, Tomas barátja próbálja megérteni a férfi cselekedetét, pánikra, zavartságra hivatkozva védi a barátot. Míg Mats barátnője, Jenny (?) felkapja a témát, és teljesen vétlen barátját vádolja meg, biztos ő is így viselkedne hasonló helyzetben.

A vita és a vegzálás nem szűnik meg a házaspár között, már-már ott tartanak, hogy majd hazatérve Ebba elválik férjétől, amit a gyerekek nem akarnak. Mivel a dolog elmérgesedett a házaspár között, kell valami kiutat találni. Mats tanácsára Tomas kiüvölti magából a benne lévő feszültséget, persze obszcén szavak kíséretében. De még mindig nem ez a sztori csúcspontja. Tomas csak úgy tudja felesége szemrehányásait megszüntetni, hogy hangos ordítással szinte önkívületben vádolja magát a történtekért. Nos, hatáskeltő eszköznek sem a legjobb megoldás, nézőként ráadásul majdnem mi érezzük magunkat kellemetlenül…

A vakációnak vége, a lift tele emberekkel, még utoljára beüt a krach, áramszünet miatt leáll a szerkezet, és az utasai egymásra dőlnek. Mindenki megy haza, és ránk bízzák, hogyan lehet folytatni ezt a társkapcsolati problémát otthon, visszatérve a napi rutinhoz.

A természeti katasztrófa, vagyis a lavina jelképes értelemben illik a házaspár rövid idő alatt összeomló párkapcsolatára. Elég egy csúcsra járatott, végletekig kiélezett helyzet, amit nem tudnak a szeretet, megértés eszközével megoldani, a dolog kijavítása lehetetlenné válik, a türelem helyett jön a harag, rágalmazás, vegzálás, önzés, műbalhé. Így érnek véget a házasságok, kapcsolatok.

A zsebkendőnyi színpadon egy szaunához hasonló négyszögletes szoba áll rendelkezésre zárthelyi jelenetek lebonyolítására. Nyílásai által elkerülik a színészek az összeütközést. Az összes többi jelenet előtte, párnákból kialakított ülőalkalmatosságokon történik (díszlet: Tihanyi Ildikó). A síruha jelmezeket Juristovszky Sosa tervezte, domináló szín a fehér.

Nehéz feladata volt Mészáros Bélának (Tomas), mivel ő a cserbenhagyást választotta, ez manapság megbocsáthatatlan, sosem mossa le már magáról. Járó Zsuzsa (Ebba) feleségként jól érzékeltette az erkölcsi fölényt, Száraz Dénes (Mats) lehet a történetben a „rezonőr”, próbál megoldást találni a kiélezett helyzetben, üde színfoltja az estének. László Lili a barátnő szerepében példázza, milyen egy mai fiatal lány, aki tapasztalatlan csitriként akarja az észt osztogatni. Rohonyi Barnabás négy szerepet is alakít (olasz pasi, fotós, takarító, pincér), mindezt csak villámgyors átöltözéssel és egy füles téli sapka segítségével oldja meg. További szereplők: Ullmann Mónika, Tóth Zsófia, gyerekek váltott szereposztásban.

Zene: Hunyadi Máté, mozgás: Duda Éva, a rendező munkatársa: Kis-Kádi Judit.

Az előadás a Katona József Színház és az Orlai Produkciós Iroda együttműködésében jött létre.

Bemutató: 2024. február 25.

Megtekintett előadás: 2024. február 24.

Budapest, 2024. február 26.

                     Földesdy Gabriella

  

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©