Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Színházi kritika

SZÍNHÁZ

HONDERŰ

Pesti Színház

Már majdnem elhisszük, hogy a Honderű Széchenyi István javaslata volt Budapest nevére… – hiszen a Szent Imre gimnázium volt diákjai – 1997-ben túl a nyolcvanon – mindent tudnak latinos és talán görögös műveltségükkel. Szegény műveletlen végrehajtónk (Vancsura – Orosz Ákos), akit hol handlénak, hol vigécnek, hol még ószeresnek is neveznek, sok minden mást sem ért. Jószerivel semmit, azt különösen nem, mitől lesz e szó – honderű – ennyire kacagtató a 3 idős öregúr és a valamivel fiatalabb Annamari (Börcsök Enikő) számára. Ő csak lefoglalni jött az idős úriasszonyhoz a régi polgári lakások szerint berendezett otthonába – zongora, latin és görög nyelvű régi, vagyont érő könyvek, fésülködőasztal, rozoga fotelok és csillár – benne gyertyákkal. (Díszlet: Szlávik István.) Mert a villanyt és a gázt kikapcsolták, az asszony nem fizeti a közüzemi számlákat, sőt a közös költséget sem, elvből. Telefont igen, kávét és drága italokat igen, az más. Teheti, egyszer látott felnőtt unokája rendszeresen küld pénzt a számára, amit ő nem költ el – az lesz majd az unoka hozománya…

Izgalommal várja a régi ismerősöket, mint kiderül, egyikük (Pukánszky – Kern András) a sok férje egyike volt, a többiek pedig (Frídhof – Lukács Sándor, Zoltánffy – Márton András) volt férje osztálytársai az említett híres gimnáziumban, ami később József Attila gimnázium volt, később megint Szent Imre. (Patinás épület kívül-belül, tanúsíthatom én is.)

A végrehajtó még javában „dolgozik”, amikor egyenként megérkeznek a várva várt vendégek, egyikük késik… és a „fiúk” nem uzsonnára jöttek. Hanem mert nincs más hely – párbajozni. Ami persze csak ürügy, bár végül sor kerül a párbajra is a lopott rozsdás kardokkal, első vérig – ami akár halálossá is válhat a várható vérmérgezés következtében, de Pukánszky már annyira beteg, hogy talán még ez a jobb megoldás…? Ezt az orvos (Frídhof) sem tudja eldönteni, aki látta a leleteket, bár gyermekorvos. A párbaj alatt azonban megfelel a kötelező orvosnak is, ő olvassa fel az 1929-es párbajkódex idevágó passzusait. Ezen is elmélkedhetünk, de a fontosabb a többi: gyakorlatilag történelmi tanításokat kaphatunk a II. világháború előtti időktől egészen 1997-ig, amikor a darab íródott és egyben játszódik is.

Elvek, történetek, tanítások, vicces esetek, de inkább tragikusak – háború, harctér, internálás, börtön – még Annamari is –, mindezt végigélni, túlélni ép lélekkel hogyan is lehetne? Minél több derű, „honderű” minél nagyobb mennyiségben… Erkölcs és tartás. Mit is értene ebből az erősen műveletlen fiatalember? „Megeszik” szőröstől-bőröstől, örül, hogy megússza ép bőrrel, ha aláírja a párbaj jegyzőkönyvét – amire rajtuk kívül senkinek nincs szüksége, számukra azonban a FORMA mindent jelent –, és lefoglalja, pontosítva: lefoglaltatják vele – végül a két lopott kardot…

Kálmán végül sem jött – aznap reggel halt meg. Még ezen is elviccelődnek, bűnéül róják fel neki, hogy sohasem volt megbízható, miért éppen aznap reggel halt meg, miért nem tudott várni még egy napot…

Annamarinak számos férje volt, de nem rajta múlt, hogy így alakult, mindegyik férjével történt valami. Egyik férje az említett Pukánszky volt, a másikuknak – Zoltánffynak – az fáj, hogy ő sohasem – de végül most megkéri a kezét. Azt hinnénk, a gyermekorvos mentes volt minden közelségtől Annamarival, de kiderül a végén, hogy bizony ő is volt Annamari közelében…

Amit a férfiak elmesélnek egymásnak vagy a végrehajtónak, akár igaz történetek is lehetnek – a felszínen humorosak, a mélyben fájdalmasak, keserűek. Honderű mind, nevetünk, de kesernyésen.

Kifejezetten külön tragikus története az orvosnak van első feleségével a vele négyévesen meghalt kislányával. Igaz, most is van egy kamasz fia, de igazán nem tudja feledtetni a régi történetet.

Végül minden férfiú eltávozik, Annamari ekkor telefonál kérőjének, hogy hozzámegy – megtartva mindkét lakást. És végre leül, hogy elolvashassa felnőtt unokája legfrissebb levelét gyenge magyarsággal, szeretettel, támogatással. Az unoka nyilván nem tudja, hogy nincs áram a lakásban, mert azt tanácsolja, a nagyi „vegyen” e-mailt, hogy gyakrabban írhasson…

A színészek igyekeznek mindent kihozni a darabból, amit csak lehetséges, valóban most elsősorban komédia az előadás. A háttérben egy óriási Szent Imre gimnáziumi régi tablókép. A petróleumlámpa is beleillik ebbe a környezetbe…

Jók a jelmezek, régi vágású úri öltönyök, Annamarin elegáns koktélruha, ellentétben a végrehajtó bugris öltözékével. (Jelmez: Szakács Györgyi.)

Zene Melis László, zenei munkatárs Termes Rita.

Dramaturg: Balassa Eszter.

Rendezte most is Valló Péter.

Két részben játsszák, nagyjából két és fél órában.

Bemutató: 2019. szeptember 6.

Megtekintett előadás: 2019. október 12.

Budapest, 2019. október 13.


Györgypál Katalin

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©