Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

KÖNYVESPOLC

Stancsics Erzsébet

Kísérő

Imre Ferenc kötete

A 2015-es év után újabb „kézbeillő” kis könyvet jelentetett meg a szerző, amely sorrendben a X. kötete. Kedves megtiszteltetés számomra, hogy az előzőről is írhattam észrevételt, amelyben azt jegyeztem meg: „Imre Ferenc költészete egyszerűségében és szépségében megragadó.”

A jelenlegi, Kísérő címmel megjelent kötetről sem tudok mást mondani, azzal a hozzáfűzéssel: egyre letisztultabb, egyre élesebb fényben láttatja a világot, a társadalmi-politikai helyzetet, önmaga életét. Bár a szerző által írt „Bevezető” próza, ám szinte lírai dallamban foglalja össze az utána sorjázó szonettek értelmét: „…Nem egyszerű megfigyelni a fényt, szonettekben sűrítve leírni a gazdagságot és a nyomort, a kölcsönhatásokat, a farkastörvényeket… Átélni egy hópehely elolvadását, figyelemmel kísérni a könnycsepp útját. Meghallani a hangya segélykiáltását, a fűszál sóhaját, az ember boldogtalanságát…”

A versnek többnyire csak a külső formájára tekintünk már-már babonás áhítattal, elhanyagolva kedvéért a belső forma, a nyelvi struktúra mélyében rejlő, lényegesebb jeleit. Imre Ferenc kisalakú  kötete rámutat arra, hogy a szigorú szonettforma kötöttsége mellett is tud olyat mondani, amikor egy költő az emberiség egész addigi történelme nevében beszél azokhoz, akiknek nem tetszik a történelem, akiknek egy háborús akna bármikor felrobbanhat a lábuk alatt. Mindezek mellett azonban észreveszi azt is, hogy a természetben hogy lobban, mint fehér láng, egy sirály a lassan megszűnő sötétségben. Egy ébredő vadász hogyan mozdul a fagyoskodva alvó halak között a tükörsima, hangtalan, visszfényes vizeken. Természeti képei és azok kifejezései gazdagok, élményszerűek, a szonett gyönyörű kagyló-foglalatába zárva.

Immár tizedik kötetét olvasva, Gárdonyi Géza gondolata jut eszembe: „Mifelénk a világítás mindig veszedelmes mesterség volt, esélyegyenlőség nélküli, hősi küzdelem”. Imre Ferenc is olyan vizekre evezett költészetével, ahol ritka az a lámpás, mellyel olyan mélyre lehet bevilágítani az emberi sorsokba, küzdelmekbe, mint az övé is. Ezt írja „Az emberiség ellen” c. versében: „A gazdagok most istenekké váltak, / és öntörvénnyel szabják az irányt, / mert nem akarják ők az ősi szabályt, / és ellene mindig készen állnak.” Vagy a „Gúnyolódnak” c. szonettben: „Az urak, kiket magunk fölé toltunk, / bizalmunkat bírva vethetnek. / A holdudvarukból ránk nevethetnek / azok, kiket nem szívesen látunk! / Várból és Rózsadombról lenéznek, / belőlünk élnek, minket sároznak! / Hatalomért fúrnak ők és faragnak, / ellenünk tesznek, úgy segítenek!”

Imre Ferenc több szonettjében is megfogalmazza, hogy képzeljünk el egy országot, mely szép, és jó benne élni. Együtt lélegzik Európával, hiszen része annak. Vannak álmai, vágyai, melyeket intelligens módon meg tud fogalmazni, melyeknek neve lehetne: Magyarország. Hazát is mondhatnánk, ahol nemcsak barátaink élnek, hanem mindenki számára van hely, s aki itt van, az otthon van. Valójában azonban ez a hely az évszázadok során csalás, hazugság, szegénység, megfélemlítés helye lett.

Csodálatosan ír családjáról, elköltözött hozzátartozóiról, akik benne és általa élnek. Így emlékezik rájuk „Hamvaik pihennek” c. költeményében: „Feleségem, szüleim, testvéreim / elmentek, az emlékük itt maradt! / Idő paripája velem is szaladt, / míg haladok, de elhalkult léptem! // Mikor halottaimra emlékezem, / a velem töltött idejük pereg. / Öreg szívem örül is meg kesereg, / a múltat kelti életre bennem!”

Istenes verseiben sokat beszélget, vitázik, könyörög a Teremtőhöz, általa a múltat, jelent és jövőt kutatja, keresi a pontokat, amelyeket elrontott életében, vagy éppen mit csinált jól. Etalonja maradt azonban születéstől halálig a Tízparancsolat, melynél jobb törvényeket ember még nem alkotott. Gondolatait olvasván Don Quijote szavai jutnak eszembe: „Tudom, ki vagyok és tudom, hogy bárki lehetnék, aki lenni akarok.”

Egy írást soha nem lehet befejezni, csak elengedni. Imre Ferenc már elhagyta az ifjúkor lépcsőit, az érettség előszobájába lépett. Eddigi tíz kötetével életművet alkotott egy termékeny, küzdelmes, becsületes és nehéz életről. Mindaz, amit leírt és átadott a verseiben, az olvasó számára útmutató, felhasználható érték saját életében is. Vérbeli, született, ezért pótolhatatlan költőre vallanak gondolatai. Személyes köze van mindenhez, ami eleven: virágokhoz, földhöz, ágaskodó ménekhez és mindenekfölött az emberhez s a közös hazához, amiben élünk. Vigyázzunk hát mi is mindezekre, ahogy Imre Ferenc is teszi minden újabb szonettjének megírásával!

(Imre Ferenc: Kísérő. Szonettek. Uránusz K., Bp., 2016, 124 p.)

♣    ♣    ♣
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©