Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

PRÓZA

Tóth Attiláné

Fiatal barátnőm férjhez fog menni

Nikoletta telefonált, hogy a hétvégén nagy esemény történt, beszéljünk! Nikoletta 28, én 82, de remekül megértjük egymást. Valószínűleg az ő értékei öregebbek, mint a kora, az enyémek pedig fiatalabbak, mint amelyek az én korosztályomra jellemzők. Tomival már 2 éve együtt laknak, sőt Niki mos és főz az egész családra, Tomira, apukára és a Tominál néhány évvel fiatalabb öcsikére. Most külön lakásba költöztek, minden remek, bútorok, függönyok, elektromos gépek a helyükön vannak, jól érzik magukat, bár a csap a konyhában folyik. Mégis a hétvégén: – Volt leánykérés. Már nagyon vártam – mondta Niki, mikor bejött az ajtón. Nem szóltam, de átfutott rajtam, hogy szerencsére a fogalmak tovább élnek, akkor is, ha már nincs a valóságban megfelelőjük. Elvégre mindenki tudja, hogy milyen a kentaur, le tudja rajzolni, mesélni tud róla, az senkit sem zavar, hogy kentaur nincs.

Nikolettának a leánykérés után két nappal pontos elképzelése volt arról, hogy milyen esküvőt nem szeretne. Az utóbbi időben sok esküvőn voltak, barátnők, barátok házasodtak, rengeteg példát „statuálva” Nikinek a kerülendők gyűjteményéhez. Nem lesz rongyrázós esküvő, ami nem a párról szól, hanem az irigységről. Nem lesznek összevissza színes csokrok, ízléstelen díszítő elemekkel tarkítva. Nikoletta közölte velem, hogy csak fehér és zöld színben gondolkozik. Nem étteremben, nem szállodában és nem magánháznál lesz az esküvőjük. Egy egész délután pergő nyelvvel, hangosan sorolta a barátokat, a nevüket és mindazokat a hibákat, amiket elkövettek a szervezés során, és amiket majd ő el fog kerülni.

Hallgattam egy darabig, de azt már megtanultam, hogy kérdéseket nem okos dolog feltenni a Z generáció tajainak – így az időt mélázással töltöttem. Emlékeztm a saját esküvőnkre. Mindent édesanyám szervezett, és a nyári szünet miatt a Továbbképző Intézet épülete adott volt, konyha és konyhás lányok és a jövendő férjemnek volt egy szakács és egy cukrász testvére – megvoltak a feltételek.

Anyukám azt mondta:

– Döntsetek a zenével kapcsolatban, tőlem lehet Mahler is, a jó vacsorával azt is elviselik a vendégek, ha Ti így akarjátok.

Ebben a mondatban némi fenyegetést éreztünk. A Műcsarnokba készülve sétáltunk, és aggódva beszélgettünk a megoldhatatlannak vélt feladatunkról, amikor majdnem a Fasori gimnáziummal szemben az egyik villa kapuja mellett ezt olvastuk: Népzenészek Háza. Egymásra néztünk és átmentünk a kerten, a ház ajtaja nyitva volt. Egy tágas előtérbe jutottunk. A napfényről egy ablaktalan térbe jutva alig láttunk valamit, amikor egy hang megkérdezte, hogy mit keresünk itt. A hang felé fordulva egy idős férfit láttunk elég laza öltözékben. Elmondtuk, hogy esküvői zene ügyében érdeklődnénk. – Miért –  kérdezte – , maguk házasodnak? – Bizonytalanul válaszoltunk, egy két héttel későbbi időpontot megadva. A férfi közölte: – Mi most jöttünk haza egy hároméves turnéról, pihenésnek elvállaljuk. – Kétségbe voltunk esve: ugyan ki ez, mennyit fog kérni hároméves turné után, és most egyáltalán mi lesz? A férfi látta, hogy szerencsétlenül és ijedten állunk tovább, és elnevette magát. – Na, pontosan mikor és hová kell menni? – Soroltuk. Kérdeztem, hogy nem írja fel, uram? Minek? –  kérdezett vissza. – Jobb helyen van az információ a fejemben, mert papírokat el szoktam veszíteni. – Kérdeztem félénken az árat, nevetett, és azt mondta, hogy majd a végén kiderül, de ki tudják fizetni – az biztos. Ő vetett véget a beszélgetésnek, mivel közölte, hogy akkor két hét múlva találkozunk. Én még egy bátortalan kérdéssel próbálkoztam, hogy valahogyan megnyugtatóvá próbáljam tenni ezt az ígéretet. – Tudja, hogy hol van az Ida utca? – Persze – közölte –, a Vakok Intézete mögött.

Elköszöntünk, és aggódva mentünk az utunkra, de megbeszéltünk, hogy otthon biztos hírt csinálunk a történetből. Egészen az esküvőig aggódtunk. – Most mi lesz? – kérdeztük egymástól.

Délután 5 után kezdett gyülekezni a társaság, többen jöttek szállodákból, mert a szomszédos országokból biztonságosan és kényelmesen akartak érkezni. A vidékiek is, ki az állomásokról taxival jött, ki a saját kocsijával. Tősgyökeres kispestiek, Attila családja, átszállással, már vidáman, villamossal érkeztek, négy kamaszkorú leánnyal, feleségekkel és a jövendőbeli anyósommal. 7 órára volt hirdetve a vacsora, és akkor rohant egy konyhás kislány, hogy nagy fekete autók érkeztek. Anyukám rohant a bejárathoz és majdnem elájult, ugyanis ő már hallotta ezt a zenekart, a világhírű Járóka Sándorék voltak. A berendezést több fiatal ember cipelte gondosan.

Innentől kezdve az anyukámnál, de az egész vendégseregnél az, hogy a mi esküvőnkön vannak, háttérbe szorult, a lényeg a zenekar volt. A zenekar tagjai remekül érezték magukat, mert anyukám mint vidéki nagyasszony tudott velük bánni, etette, itatta, kávéztatta őket, keresztnevükön szólította, majd csomagolt a családnak. Ők jókat nevettek, de mondták, hogy mindenkinek elmesélik, hogy itthon minden a régi.

(Nagymamám is mindig csomagolt a cigányzenészek családjának, és bort küldött valamelyik férfitagnak, aki éppen otthon maradt.)

Anyukám egyszer a fülembe súgta:

– Hogy nektek mekkora mákotok van! De maradjon is ez így egész életetekben.

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©