Kláris
Kláris
Főoldal Hírek Korábbi számaink Színházi kritikák Rólunk Élhető Világ Kapcsolat

Örökké virágáruslány

JÖVŐNK – UTÓPIA

Tóth Attiláné dr.

Frappánia – egy ország, ahol a gyermek a jövő legfontosabb értéke

Frappániába úgy jutottam el, hogy az utazási irodában a jól ismert szervezővel beszélgetve említettem: szeretnék olyan helyre utazni, ami más, mint azok, amiket láttam a munkám során és nyugdíjazásom után, a szervezett utakon. Ekkor ő említette a messze fekvő Frappániát, és idézte az egyik utasuk mondatát: „Frappánia az a hely, ahol nem nézelődni kell, hanem gondolkozni”. Ó – ez a hely nekem való!

Megérkezve Frappániába, a repülőtéren egy mosolygós csinos fiatal hölgy várt, bemutatkozott, és közölte, hogy a csomagjaim már úton vannak a szállodába, és kérdezte, hogy autóval, mozgójárdával, vagy gyalog szeretnék menni a szállodáig, ami kb. 500 méterre van. Sétálva a szállodáig beszélgettünk, és kiderült, hogy Lolitta 32 éves, és még nem dolgozik, nem beteg, hanem gyerekei vannak és készül a munkára, tanul. Máris volt min gondolkodni. Miből él Lolitta a gyerekeivel együtt? És a férje?

Elsétáltunk egy játszótér mellett, Lolitta kiabálta a férje nevét, és ő és a két gyerek lelkesen integettek, az egyik a játszótér „meghódítandó” várának tetején állt, a kisebbik ugrándozott egy ugrálóban.

A szállodában a recepciós robot közölte, hogy hol a szobám. Elköszöntem Lolittától, szót fogadtam a robotnak, aki javasolta, hogy a robot lakájtól fogadjam el a hideg italt és egy zöldséges szendvicset. Kipihentem a séta fáradalmait és nagyon kíváncsi voltam a „javasolt” gondolkodás indokaira, kiültem a park egy olyan padjára, amely a város mozgalmas útjára nézett.  A mozgójárdán nagy volt a forgalom, gyerekek, felnőttek siettek csomagokkal, de az úton is folyamatosan haladtak az autók, gyalogolni nem láttam senkit. Alig ültem a padon 10–15 perce, amikor egy elegáns, idős úr leült mellém, bemutatkozott, és amit első látásra meg lehet állapítani rólam, rögtön el is mondta: – Maga átutazó, ugye? Látszik, hogy érdeklődve figyeli az itteni életet.

Megemlítettem Lolittát és azt, hogy nem dolgozik és ezt nem értem, azért bámészkodom itt ilyen figyelmesen, szeretném megfejteni az okát.

Az idős úr elmagyarázta, hogy 45–50 évvel ezelőtt szembe kellett nézniük két problémával, amelyek az egész országra rátelepedve, mogorva világot hoztak. Az egyik probléma az volt, hogy – régi szokás szerint – nyugdíjazták a 65 év feletti embereket, akiknek egy része depressziós lett (sőt öngyilkosok is voltak), mert tele voltak még energiával, alkotó vággyal, de már senkinek sem kellettek, a családnak sem, mert a robotok már akkor kezdtek elterjedni családi körökben is. A másik probléma pedig az volt, hogy a fiatalok tanultak, felkészültek a szakmájukra, a karrierjükre, nem házasodtak, és nem születtek gyerekek. Ha mégis megpróbálkoztak gyerekvállalással, akkor egy rohanás lett az életük.

– Sok tanácskozás és minden ellenvélemény figyelembevételével megalkottuk – mondta az úr – először kísérleti jelleggel az új társadalmi rendet, aminek természetesen alapvető jellemzője kellett, hogy maradjon az egész világ politikai, gazdasági életébe való illeszkedés. Így a termelés, a gazdasági élet szervezetén nem változtathattunk. Az első lépésként visszaadták a 60 év felettiek megbecsülését azzal, hogy szabályozták a nyugdíjazást: mindenki akkor megy nyugdíjba, amikor akar, és az orvosok, ha valakinél a kifáradás jeleit tapasztalják, akkor javaslatot tehetnek a nyugalomba vonulásra. A legnagyobb változás a fiatalok életében következett be. Nekik nem kell huszon év környékén dolgozni, sőt nem lehet, majd a tanulás és a gyermekeik felnevelése után, kb. 35–40 éves korukban kezdenek dolgozni. Addig a hiányukat a nem nyugdíjazott felnőttek látják el a munkahelyeken. A középiskola után a szakmaválasztás laza időszakában mindenki tanul valahol, egyetemen, különböző szakirányú iskolákban elméleti és gyakorlati képzést kapnak. A tanulásuk fontos része a nyelvtanulás és a kulturális képzés – hiszen olyan szakembereket kell képezni, akik bárhol ragyogóan képviselhetik hazánkat – magyarázta a beszélgetőtársam, észrevéve a csodálkozást az arcomon. – Ki kell tűnniük nyelvtudásukkal, intelligenciájukkal, műveltségükkel. A képzéseken mindenkinek kötelező részt venni – lógni nem lehet, erre szabályokat dolgoztunk ki, pontozzák a tanulás során elért eredményeket. A tanulás mellett az idejüket a családalapítással és gondozással kell tölteniük. Annyi pénzt és szolgáltatás kapnak elsősorban a robotok segítségével, amennyiből kellemesen megélnek, és ami fontos, kapnak lakást, egy gyerek esetén 2 szobásat, két gyerek esetén 3 szobásat stb. A költözéseket a robotok szervezik és bonyolítják. Sokat kell foglalkozni a gyerekeikkel, játszanak, tanulnak velük és gondoskodnak, személyiségüknek megfelelően, a fejlődésükről, sportolnak, vagy festegetnek, vagy rovarokat gyűjtenek stb. A szülők és a babuskák kapcsolatát nem kell szabályozni – ezt – évszázados tapasztalat szerint – a babák maguk intézik, született képességükkel pici ujjuk köré csavarják a felnőtteket, még a nagyapákat is. Éppen azért jöttem a parkba – folytatta –, hogy a játszótéren majd találkozzam Péterrel, aki olyan istenien tudja kiabálni: nagyapa! A legfontosabb, hogy mind a két szülő jelen legyen a gyerekek életében 10–15 éves korukig, és a szülők ne rombolódjanak le, mikorra a gyerekek egyetemre kerülnek.

A családi élet során is lehet pontokat gyűjteni. Ezek a pontok sokat számítanak akkor, amikor a munkahelyükön megkapják a nekik járó feladatot. Azt mutatják a statisztikák, de mi magunk is tapasztaljuk, hogy megváltozott az emberek hangulata, egyre több gyerek születik, és nincs annál jobb érzés, mintha magunk mellett látjuk azokat, akik folytatják az elért eredményeinket.

Valóban úgy éreztem, sok napra való gondolkodáshoz kaptam témát. Beszélgető társam mondta, hogy ő dolgozott mint kutató a rendszer kialakításában, ami persze nem tökéletes, de már nem ő foglalkozik a javításokkal, hanem azok, akik már ebben a rendszerben nevelkedtek, ők tudják, hogy hogyan lehetne ezt még eredményesebbé tenni mindenki, de különösen hazájuk érdekében.

*


.
 
 
 
KLÁRIS irodalmi-kulturális folyóirat                                >>Impresszum<<                                Minden jog fenntartva!  ©